Strona główna

MSPO 2017: Porozumienie PGZ i Bell. Pakiet przemysłowy dla Vipera

  • Fot. Defence24.pl
  • <p><span>Fot. SOP</span></p>

Polska Grupa Zbrojeniowa i spółka Bell Helicopter zawarły podczas targów MSPO 2017 porozumienie dotyczące potencjalnej współprodukcji śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper. Podpisanie umowy nastąpiło w obecności sekretarza stanu reprezentującego Ministerstwo Obrony Narodowej, Bartosza Kownackiego. Jej postanowienia zakładają wspólne przeprowadzenie studium w zakresie przekazania dedykowanego pakietu przemysłowego.

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i wchodząca w skład koncernu Textron spółka Bell Helicopter zawarły porozumienie dotyczące potencjalnej współprodukcji śmigłowców uderzeniowych AH-1Z Viper. Umowa została podpisana w obecności sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Bartosza Kownackiego. Stronę amerykańską reprezentowali Joel Best, koordynator projektów wojskowych Bell w Europie, oraz Erwin Bone, odpowiedzialny za programy offsetowe spółki. W imieniu PGZ porozumienie zatwierdził przedstawiciel zarządu grupy, Adam Lesiński.

Czytaj więcej: Najnowsze informacje i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 

Podpisana umowa daje Polskiej Grupie Zbrojeniowej możliwość współpracy z Bell Helicopter na bardziej szczegółowym poziomie. Stawką ustalonej w jej ramach inicjatywy jest polonizacja linii produkcyjnej śmigłowca Viper, traktowana jako warunek konkurencyjności oferty Bella w ramach rozważanego polskiego zamówienia na śmigłowce uderzeniowe (program Kruk).

Celem tej kooperacji jest nie tylko dostarczenie Siłom Zbrojnym RP sprzętu z najwyższej światowej półki, ale także maksymalne zaangażowanie polskiego przemysłu obronnego w ten proces. Zależy nam, by polskie zakłady zyskały nowe miejsca pracy, a poprzez uzyskany transfer technologii, przyczyniały się do rozwoju całej polskiej gospodarki.

Adam Lesiński, wiceprezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Dokument podpisany 6 września br. stanowi kolejny krok w kierunku zacieśnienia kooperacji pomiędzy PGZ i Bell. W grudniu 2016 roku podpisano list intencyjny będący wstępem do kooperacji dotyczącej śmigłowca szturmowego AH-1Z. Zakres ten rozszerzono o współpracę w zakresie śmigłowców wielozadaniowych, czego rezultatem było podpisanie w dniu 18 lipca br. kolejnego listu intencyjnego.Przedmiotem zainteresowania był w tym przypadku program śmigłowca UH-1Y Venom, który jest również oferowany Polsce jako rozwiązanie komplementarne w zakresie współpracy z uderzeniowym AH-1Z Viper.

Fot. Defence24.pl

Konstrukcje obu tych śmigłowców są w 85 proc. przystające do siebie, korzystając w tym zakresie z tych samych podzespołów i części zamiennych. Bell Helicopter podkreśla ten walor w promocji swoich bojowych wiropłatów, podkreślając idącą za tym redukcję nakładów i zaangażowania w utrzymanie maszyn oraz ograniczenie do minimum skali zaangażowania zaplecza technicznego. Zwraca się tutaj uwagę również na znaczne obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji na każdym etapie cyklu życiowego wiropłatów - zarówno w zakresie wykorzystania bojowego, jak i obsługi serwisowej.

Serwis Specjalny Defence24MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Z informacji udostępnianych przez Polską Grupę Zbrojeniową wynika, że dotychczasowe porozumienia ramowe nie są ostatnimi, jakie wytyczają zakres przedmiotowy potencjalnej przyszłej współpracy z firmą Bell Helicopter. „Będziemy również starać się pracować wspólnie przy produkcji części do innych statków powietrznych. Jednakże wymaga to dalszych negocjacji” – przyznał prezes Lesiński. Nie sprecyzowano jednak, o jakie konstrukcje może w tym przypadku chodzić.

Czytaj też: Śmigłowcowa współpraca PGZ i Bell. Podpisano porozumienie

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze