Strona główna

PIT-RADWAR stworzył "dolne piętro" przeciwlotniczej tarczy. Integracja systemów rakietowych i artyleryjskich [Defence24.pl TV]

Fot. Defence24.pl.
Fot. Defence24.pl.

Polska spółka PIT-RADWAR opracowała przeciwlotniczy system krótkiego zasięgu, złożony z systemów artyleryjskich kalibru 35 mm, zestawów rakietowych Poprad, systemów kierowania ogniem oraz radaru Bystra. Został on zaprezentowany w trakcie MSPO 2016. Oprócz tego, podczas kieleckich targów zademonstrowano system BMS przeznaczony dla KTO Rosomak.

Tegoroczna ekspozycja PIT-RADWAR S.A. na targach kieleckich w głównej mierze obejmuje system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Składa on się zarówno z efektorów, systemów kierowania ogniem i walką, jak również nowego radaru Bystra - mówi w rozmowie z Defence24.pl Jerzy Miłosz, Dyrektor ds. Badań, Rozwoju i Wdrożeń PIT-RADWAR S.A.

Jak stwierdza Jerzy Miłosz, radar Bystra jest nowym produktem, w pełni polskiej produkcji. Jest to radar wielofunkcyjny, dysponujący anteną aktywną z półprzewodnikowymi modułami nadawczymi chłodzonymi cieczą. Bystra jest zdolna do wykrywania załogowych i bezzałogowych statków powietrznych oraz granatów moździerzowych. 

Jest to źródło informacji o obiektach powietrznych, które jest przekazywane do systemu kierowania, a dalej do efektorów, którymi mogą być nasze zestawy rakietowe Poprad lub stojące tutaj armaty 35 mm

Jerzy Miłosz, Dyrektor ds. Badań, Rozwoju i Wdrożeń PIT-RADWAR S.A.

Czytaj więcej: Polskie radary w PGZ. Od krótkiego zasięgu do wczesnego ostrzegania

Rolę efektorów, czyli środków rażenia w zestawie przeciwlotniczym opracowanym przez PIT-RADWAR mogą pełnić samobieżne zestawy Poprad, uzbrojone w rakiety przeciwlotnicze Grom/Piorun, bądź też systemy lufowe kalibru 35 mm. Na stoisku zaprezentowano dwie armaty przeciwlotnicze. Jedna z nich (AG-35) została wyposażona w głowicę optoelektroniczną, dzięki czemu może prowadzić samodzielne działania po wskazaniu obiektów zainteresowania. Druga natomiast (A-35) jest kierowana bezpośrednio z wozu kierowania ogniem, który jest wyposażony w głowice optoelektroniczne naprowadzające i wskazujące cele.

Czytaj więcej: Od Loary do baterii przeciwlotniczej 35 mm. PIT-RADWAR w programie „Noteć”

Drugim produktem prezentowanym na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach był Battle management system - system zarządzania polem walki. "Sam system BMS służy do zarządzania walką na szczeblu batalionu, czyli batalion, kompania, pluton, drużyna. W każdym wozie tego systemu jest zainstalowany system informatyczny, stanowiska pracy, serwer oraz urządzenia łączności, które zabezpieczają komunikacje miedzy wozami" - tłumaczył Andrzej Kątcki, Dyrektor Biura Systemów Wspomagania Dowodzenia.

Jak systemu zaznacza Andrzej Kątcki, instalacja systemu BMS w pojazdach należących do Wojska Polskiego, m.in. transporterów KTO Rosomak, pozwoli uczestnikom pola walki wyposażonym w ten sprzęt na posiadanie tych samych informacji o wojskach własnych, siłach przeciwnika oraz planach działań. Omawiane dane mogą służyć do lepszej synchronizacji działań w strefie walk, a także uniknięcia bratobójczego ognia. Z kolei sensorami dla systemu BMS mogą być na przykład środki bezzałogowe.

"Przy realizacji są właściwie trzy podstawowe zadania. Zbudowanie systemu łączności, co na polu walki w systemach ruchomych stanowi pewne wyzwanie, będą tu stosowane radia softwarowe. Drugą rzeczą jest oprogramowanie – istotną rzeczą są technologowie w jakich są one opracowane, tak żeby można je było w przyszłości rozwijać, dodawać, dlatego że wymagania ciągle rosną. Trzecia rzeczą jest integracja systemu ze standardowym wyposażeniem KTO Rosomak

Andrzej Kątcki, Dyrektor Biura Systemów Wspomagania Dowodzenia PIT-RADWAR S.A.

 

Źródło:MSPO / MSPO Defence24

Komentarze